چقدر به فشار خون خود اهمیت می دهید؟

 • 0 نظر
 • 1644 بازدید
 • یکشنبه 31 شهریور 1398

چقدر به فشار خون خود اهمیت می دهید؟;
چقدر به فشار خون خود اهمیت می دهید؟
4.5 از 5 بوسیله 1 رای
فشار خون قلب را برای پمپاژ کردن و هدایت آن به سایر قسمت ها بدن وادار به حرکت می کند و خطرناک بودن این موضوع هم به همین دلیل است...

فشار خون بالا یکی از عوامل هم در بیماری های قلبی عروقی است.شایعترین عامل در بروز سکته مغزی و نارسایی قلبی است . بیماری های قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا شناخته شده اند. 

جالب است بدانید نزدیک به یک سوم افراد مبتلا به فشار خون بالا از وجود آن اطلاعی ندارند .فشار خون بالا دارای هیچ علامتی نیست همین باعث بروز یک دفعه حمله سکته می شود ولی نگران نباشید فشار خون را به راحتی می توان تشخیص داد . این در حالی است که کنترل فشار خون بسیار مهم بوده و تا 40 درصد خطر سکته مغزی را و تا 15 درصد خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.

 

 

تا چقدر با فشار خون آشنا هستید؟

 

فشار خون قلب را برای پمپاژ کردن و هدایت آن به سایر قسمت ها بدن وادار به حرکت می کند و خطرناک بودن این موضوع هم به همین دلیل است

دو نوع فشار خون داریم ، سیستولی(حد بالا) و دیاستولی(حد پایین).

 

فشار خون سیستولی 

 

بیشترین فشار در رگ های خونی است در واقع قلب در اینجا نقش تلمبه را بازی می کند و خون را به همه قسمت های بدن می رساند.

 

فشار خون دیاستولی 

 

کمترین فشار در رگ های خونی وقتی فرد در حال استراحت کردن است.

 

 

وقتی فشار خون شما 80/120 است یعنی 120 فشار سیستولی و 80 فشار دیاستولی است. 

 

 

طبقه بندی فشار خون

 فشار خون-1 -1

 

 

طبیعی(نرمال)

تعداد فشار خون کمتر از 80/120  میلیمتر Hg در محدوده طبیعی محسوب می شود. این افراد سبک زندگی سالم دارند.

 

 

پیش از فشار خون بالا

در این فشار خون سیستمولی بین  120-139 است یا دیاستولی کمتر از 80-89 میلی متر Hg می باشد . اگر فشار خون شما در این بازه است این اعداد هشداری به شما می دهد که باید تحت کنترل و پیشگیری باشید.

 

 

فشار خون بالا مرحله 1

 

فشارخون مرحله 1 زمانی است که فشار خون به طور مداوم در محدوده 140-159سیستمولی یا 90-99 mmHg دیاستولی متغیر است. در این مرحله از فشار خون بالا پزشکان بیماران قلبی و عروقی را بررسی می کنند.  افرادی که مبتلا به فشار خون بالای اولیه هستند، ممکن است سالها بدون علامت باشند و از بیماری خود اطلاعی نداشته باشند و زمانی متوجه بیماری خود می گردند که دچار علائم (مثل سردرد، تاری و اختلال دید، درد قفسه سینه، سرگیجه و تنگی نفس به هنگام فعالیت) می شوند که در واقع این علایم عوارض فشار خون بالاست، لذا تنها راهی که می توان در زمان مناسب به آن پی برد، اندازه  گیری دوره ای و منظم فشار خون به وسیله دستگاه فشار سنج است.

 

فشار خون بالا مرحله 2 

 

فشارخون مرحله 2 زمانی است که فشار خون به طور مداوم فشار بیشتر از 160سیستمولی و بیشتر از 100 mmHg دیاستولی باشد در این مرحله از فشار خون بالا، پزشک شما ممکن است ترکیبی از داروهای فشار خون و رژیم غذایی را تجویز کنند.

 پس اگر شما فشار خون بالای 120 بر روی 80 دارید در دسته افرادی قرار میگیرید که باید سبک زندگی خود را عوض کنید .چون فشار خون بالا خطر بیماری های قلبی،کلیوی،سخت شدن دیواره ی عروق ،آسیب به عروق چشم و سکته را افزایش می دهد.

 

 

علائم بيماري فشار خون بالا

 

همانطور که گفتیم فشار خون علامت مشخصی ندارد و به همین دلیل است که گاهی به آن "قاتل خاموش" گفته می شود . افرادي كه مبتلا به فشار خون بالاي اوليه هستند،ممكن است دچار علائمي مثل سردرد ، تاري و اختلال ديد ، درد قفسه سينه ، سرگيجه و تنگي نفس به هنگام فعاليت شوند كـه در واقـع ايـن علائـم ،علائم عوارض فشارخون بالاست. علايم بيماران ممكن است به علت بروز عوارض قلبي،مغزي يا كليوي پرفشاري خون و يا در موارد ديگر نشانه اي از علت زمينه اي ايجاد پرفشاري خون باشد. بايد توجه داشت كه فشار خون به طور طبيعي در اثر استرس و فعاليت بدني بالا ميرود. اما فردي كه دچار بيماري فشارخون بالا است هنگام استراحت نيز فشار خونش بالاتر از حد طبيعي است. لذا تنهــا راهــي كــه ميتــوان بــه آن پي بــرد ، اندازه گيري فشار خون به وسيله دستگاه فشار سنج است.

 

عوامل موثر در افزایش فشار خون

 فشار خون -1

 

1.افزايش چربي خون
2.مصرف سيگار و ساير دخانيات
3.چربي خون بالا و مصرف دخانيات اگر چه به طور مستقيم موجب افزايش فشار خون نمي شوند اما در دراز مـدت باعث تشديد فشار خون بالا می شود
4.چاقي: احتمال ابتلا به بيماري فشار خون بالا در افرادی که چاق هستند بيشتر است
5. بيماري ديابت: در صورتي كه مقدار قند موجود در خون بالاتر از حد طبيعي باشد، فرد مبتلا به بيماري ديابت است و از عوارض مهم آن بيماري قلبي - عروقي، فشار خون بالا ، اختلال بينايي و آسيب كليه مي باشد .
6.كم تحركي و نداشتن فعاليت جسماني: كم تحركي از راههاي مختلف مي تواند زمينه ساز فشار خون بالا باشد ، از جمله كـم تحركي مي تواند منجر به چاقي شده و چاقي يك عامل خطر زمينه ساز فشار خون بالا
7.رژيم غذايي با سديم بالا و پتاسيم پايين :دربعضي ازافراد مصرف زياد نمك(كلرورسديم) همراه با افـزايش فشـارخون خواهـد بود و كاهش مصرف نمك رژيم غذايي در تنظيم فشار خون تائير زيادي دارد.
8.فشارهاي روحي و عصبي: اگرچه تحقيقاتي وجود دارد كه تاثيرفشار هاي روحي و عصبي در افزايش فشـارخون را نشـان مـي دهد، اما شواهد مذكور براي تاييد قطعي اين رابطه كافي نيست
9.نوشيدن مشروبات الكل توجه:افرادي كه يكي از شرايط بالا را داشته باشند ، جزء افراد در معرض خطر ابتلاء به فشارخون بالا محسوب مي شوند.

 

به علت این که غذای مصرفی و اضافه وزن در فشار خون بسیار مهم است در این باره می خواهیم توضیح کامل تری برای شما بدهیم .
چاقي و اضافه وزن مسلماً با فشارخون بالا ارتباط دارد.

 

 

نکات مهم در رابطه با رژیم غذایی

 

 فشار خون -1

 •  عموما اعتقاد پزشكان به اين است كه افراد دچار پرفشاري، نياز به كاهش دريافت سديم دارند. پتاسـيم و كلسـيم اضـافي نيز ميتواند به كاهش فشارخون كمك كند.
 •  براي پيشگيري از فشار خون بالا به ميزان سديم درج شده برروي برچسب هاي بسته هاي مواد غذايي دقت كنيد. اسم علمي نمك، كلريد سديم است و بر روي برچسب هاي مواد غذايي به جاي نمك، سديم درج شده است.
 • سبزيهاي ريشهاي از قبيل سيب زميني، همچنين برنج، ماكاروني، رشته هـا و حلـيم بـدون نمـك به علت کم بودن سدیم آن ها ميتوانار آن ها به عنوان وعده های غذایی استفاده کرد
 • مصرف غذاهاي شور (كنسرو، همبرگر، سوسيس و كالباس، سبزي هاي كنسرو شده، چيپس، پفك، خيار شور، ماهي هاي شور و دودي، سوپ هاي آماده، ترشي؛ آجيل شور و نظاير آن) را باید کم کنید.
 • شير و فرآورده هاي لبني كم چرب ( كمتر از 5/2 %چربي) مصرف كنيد.
 • از سبزيجات ، سالاد و ميوه جات به مقدار زياد مصرف كنيد
 • از آجيل و خشكبار خام و بو نداده استفاده كنيد.
 •  به غذاي كودك زير يكسال نمك اضافه نكنيد تا ذائقه او به غذاهاي شور عادت نكند.
 • مركبات، توتها و سبزيهاي داراي برگ سبز، منابع خوب ويتامين ث هستند . دريافت كم اين ويتامين با پرفشـاري ارتباط دارد. مصرف مكمل ويتامين ث درافراد دچار پرفشاري و همچنين افراد سالم سبب كاهش فشارخون ميشود. مصرف الكل با فشاربالا ارتباط داشته و ميتواند سبب تشديد بيماري شود.
 • قبل از طبخ مرغ پوست آن را كاملاً جدا كنيد.
 • براي افراد 18سال به بالا، داشتن حداقل فعاليت بدني با شدت متوسط به مدت 30 دقيقه، 5 روز در هفته توصيه مي شود.
 • فعاليت بدني با شدت متوسط، فعالیت هایی كه باعث گرم شدن بدن، عرق كردن و افزايش ضربان قلب تان شود .
 • كاهش وزن و حفظ وزن طبيعي از اركان اساسي هر برنامه طراحي شده جهت مقابله با پرفشاري هستند.
 • .اگر فشار خون بالا دارید باید به طور مرتب فشار خود را اندازه بگیرید شما می توانید دستگاه فشار خون مناسب خود را از فروشگاه تجهیزات پزشکی تهیه کنید

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تجهیزات پزشکی در تهران با ما در تماس باشید. همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی مانند ماسک بند دار ، اسپری الکل ، ژل لوبریکانت پلی ژل ، دستکش نخی ، تشک ویلچر ، پد الکلی ، ساکشن رومیزی و ... می توانید؛ به لیست محصولات سایت رادطب کو مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  28     +   =   41