چرا از کاغذ استیریل برای تجهیزات پزشکی استفاده کنیم ؟

 • 0 نظر
 • 836 بازدید
 • یکشنبه 31 شهریور 1398

چرا از کاغذ استیریل برای تجهیزات پزشکی استفاده کنیم ؟;
چرا از کاغذ استیریل برای تجهیزات پزشکی استفاده کنیم ؟
3.83 از 5 بوسیله 3 رای
کاغذ های استریل خیلی محبوبن چون عملکرد بالایی در استریلزه تجهیزات و ابزارهای پزشکی دارن که باعث جلوگیری از ورود هرگونه باکتری و آلودی میشن.

خوبه که در ابتدا با مفهوم اصلی استرلیزه کردن و روش های رایج استریلیزاسیون آشنا بشین و در ادامه راجع به اهمیت استفاده از کاغذ های استرلیزه در صنف های مختلف از جمله پزشکی بحث کنیم...!

 

خب می دونیم که استرلیزه کردن به معنای کلی ضد عفونی کردن هست ، و معمولا برای از بین بردن باکتری ها و قارچ ها در سطح وسایل و تجهیزات مختلف استفاده میشه.

 

 کاغذ استرلیزه -1

 

عمل ضدعفونی معمولا توسط موادی مثل الکل هیپوکلریت سدیم و پوویودین یددار اجام می‌ شه، که لازمه گفته بشه که همه اجزاء میکروارگانیسم از جمله اندواسپور یا پریون‌ها کشته نمی‌شن و در کارهای حساس مثل جراحی، دندانپزشکی و غیره از روش استریل کردن استفاده می‌شه.

 

 

سطوح ضدعفونی 

 

 سطح بالا، سطح متوسط ، سطح پایین 

 

 

روش‌های استریلیزاسیون

 

1.روش حرارتی به وسیله دستگاه‌هایی مثل اتوکلاو و فور انجام می گیره که در این روش از تأثیر گرما و فشار بخار آب برای کشتن میکروارگانیسمها استفاده می‌شه.
2.یک روش شیمیایی وجود داره که به وسیله مواد ضدعفونی‌کننده مثل آب اکسیژنه و انجام واکنش‌های شیمیایی (مثل رادیکالهای آزاد) برای سترون کردن بهره می‌بریم.
3.روش دیگه ای که میشه نام برد پرتودهی به وسیله تابش پرتو گاما، پرتو ایکس و پرتو فرابنفش هست که خیلی راجع بهش شنیدین و یک جورایی آشناییت دارین :))
4.روش فیلتراسیون برای مایعات استفاده شده  مثل عبور دادن مایع از فیلترهای ریزبافت هست.

 

 

کاغذ استریل

یکی از محبوب ترین محصولات بسته بندی های بهداشتی تو سطح ایران و تو سطح بهداشت جهانی در تجهیزات پزشکی وجود داره که می تونیم به کاغذ های استریل اشاره کنیم.درجامعه جهانی به دلیل داشتن استاندارد بالای بهداشتی خیلی محبوب و مورد پسندن بخاطر این خیلی محبوبن که عملکرد بالایی در استریلیزاسیون تجهیزات کوچک و ابزارهای پزشکی اشاره دارن که باعث جلوگیری از ورود هرگونه باکتری و آلودی میشن. کاغذ استریل دارای فیلم (لایه) شفاف از جنس PET/PP هست و دو نوع نشانگر بر پایه آب برای اتوکلاوهای گاز اتیلن اکساید و بخار بر روی کاغذ استریل و کاغذ اتوکلاو چاپ شده  نشانه ها برای نشان دادن استریل بودن ابزاری هستن که در کاغذ های استریل بسته بندی شدن و همچنین نشان دهنده این هستن که کاغذ استریل در دما و زمان مناسب استریل شده واز استریلیزاسیون خارج نشده،که حتی یک مشخصه معروفیم که داره عدم نفوذ در برابر باکتری ها هستش.

 کاغذ استریل -1

 

 

 

امروزه بسته بندی در پارچه، تقریبا منقرض شده و اگه مرکز درمانی ( مطب، کلینیک جراحی محدود و.... بیمارستان) به کیفیت، ارتقا کار توجه داشته باشه، این موضوع رو حتما رعایت می کنه.

 

 

طول دوره ی استریلیزاسیون کمتر از شش ماه نیست اما طبق معمول بین 2 تا 4 سال در نظر می گیرنش که بر اساس سایز مختلف دسترسی، همراهی اندیکاتور در بسته ها، تناسب بسته بندی برای روشهای مختلف استریلیزاسیون (بخار، اتیلن اکساید، پلاسما) فراهم میشه و اینم اضافه کنم که به صورت پاکت یا رول هم می تونه استفاده بشه.

 

 

 

کارایی ها

 

 • استفاده از کاغذ بسته بندی در بیمارستان ها
 • استفاده از کاغذ استریل در بسته بندی تجهیزات پزشکی
 • استفاده از کاغذ استریل در بسته بنده وسایل دندانپزشکی
 • استفاده از کاغذ استریل در بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی
 • استفاده از کاغذ استریل در بسته بندی محصولات پزشکی
 • همچنین تمام مواردی که نیازمند استریلیزاسیون باشن

 

روش‌های‌استریلیزاسیون شیمیایی

 

برای استریل کردن که ضدعفونی آن‌ها با حرارت مشکل یا غیرممکنه و از مواد شیمیایی استفاده می‌شه تعداد زیادی مواد شیمیایی مناسب که می تونن میکرو ارگانیسم هارو از بین ببرن یا متوقف کنن.

 


عوامل مؤثر در  مواد ضدعفونی‌کننده بیمارستان ها  

مثل کاغذ استریل

 

 • غلظت ماده ضدعفونی‌کننده
 • مدت زمانی که ماده ضدعفونی‌کننده در برابر باکتری یا اشیای آلوده قرار می‌گیره
 • تعداد و نوع باکتری
 • ساختمان شیمیایی ماده ضدعفونی‌کننده

 

نتیجه گیری:

 

به این نکته توجه کنید که نوع استفاده از ضدعفونی‌کننده (antiseptic) باید متناسب با شرایط، زمان و نوع وسیله باشه که در تجهیزات پزشکی این موضوع به خوبی رعایت میشه.و این که تعریف استریلیزاسیون در پزشکی با محیط و مواد غذایی متفاوته.

 

برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشین :)

 برای اطلاعات بیشتر در زمینه تجهیزات پزشکی در تهران با ما در تماس باشید. همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی مانند ماسک بند دار ، اسپری الکل ، ژل لوبریکانت پلی ژل ، دستکش نخی ، تشک ویلچر ، پد الکلی ، ساکشن رومیزی و ... می توانید؛ به لیست محصولات سایت رادطب کو مراجعه کنید.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  چهل و چهار     -     سی و پنج   =