دستگاه های فشار سنج

  • 0 نظر
  • 1414 بازدید
  • یکشنبه 31 شهریور 1398

دستگاه های فشار سنج;
دستگاه های فشار سنج
4.5 از 5 بوسیله 3 رای
شما باید مشخص کنید که برای چه منظوری می خواهید دستگاه فشارسنج خریداری کنید با توجه به هدفتان مشخص کنید دستگاه انالوگ نیاز دارید یا دیجیتال؟

پزشکان به افرادی که فشار خون دارند توصیه میکنند که یک دستگاه فشار سنج تهیه کنند تا نرتب فشار خون خود را چک کنند همچنین افراد عادی هم باید هرازگاهی فشار خود را چک کنند تا از خطرات فشار خون بالا جلوگیری کنند .پس برای هر خانه ای یک دستگاه فشار خون خوب لازم است .شما می توانید این دستگاه را از فروشگاه تجهیزات پزشکی به راحتی خریداری کنید ولی قبل از خرید باید با انواع دستگاه ها ،کارایی آن ها و نکاتی که قبل از خرید باید به آن ها توجه کنید آشنا شوید ما در این مطلب به شما نکاتی می گوییم تا شما را در خرید دستگاه فشار خون راهنمایی کند.

 

 

دو نوع دستگاه فشارخون در بازار موجود است
1.دستگاه های فشارسنج آنالوگ
2.دستگاه های فشار سنج دیجیتال

 

فشار سنج  آنالوگ

 

دستگاه های آنالوگ به دو مدل جیوه ای و عقربه ای تقسیم می شوند .به علت دقت بالای این دو دستگاه فشار خون در بیمارستان ها و درمانگاه ها بیشتر به کار می رود. 

 

  دستگاه فشار سنج -1

 

فشار سنج جیوه ای 

در این دستگاه ماده جیوه در انتهای مخزن شیشه ای قرار دارد که با فشار خون یا فشار بازو بند(کاف) بالا می رود و عدد مقابل آن مقدار فشار است .برای خواندن فشار باید به عددی که دو طرف جیوه نوشته شده دقت کرد .این دستگاه خیلی دقت بالایی دارد ولی برای استفاده خانگی خوب نیس  چون هم خیلی سنگین است و هم جیوه درون آن سمی است و ممکن است باعث آسیب شود .

 

 

  دستگاه  فشار سنج -1

فشار سنج عقربه ای 

این نوع فشار سنج ها یک چیزی مانند بالشتک دارند به آن کاف می گویند و به دور بازو قرار میگیرد و با پر شدن کیسه هوا، کاف هم باد میشود وحرکت میکند ،محوری که به عقربه متصل است حرکت میکند و در نتیجه عقربه روی صفحه گرد حرکت می کند وقتی فشاری وجود ندارد عقربه ها بر روی صفر هستند.این دستگاه به یک گوشی متصل است که به اندازه گیری دقیق فشار خون کمک می کند.

 

  دستگاه فشار سنج -1

فشار سنج دیجیتالی 

این فشار سنج ها مناسب استفاده همگی است و افراد به راحتی می توانند از این فشار سنج در منزل استفاده کنند .
دو نوع فشار سنج دیجیتالی وجود دارد (مچی و بازویی)
پمپ هوای این دستگاه ها یا دستی است یا خودکار که معمولا پمپ خودکار دارند و با فشار دادن دکمه ای کاف باد می شود و عددی روی نمایش گر ظاهر می شود که نشان دهنده فشار خون است .این دستگاه ها گوشی ندارند .دستگاه مچی بر روی مچ یا انگشت قرار میگیرد و فشار را اندازه گیری می کند.

 

  دستگاه فشار سنج -1

 مقایسه فشارسنج دیجیتالی و آنالوگ

 

استفاده از فشارسنج های دیجیتال برای عموم راحت تر است چون عدد روی دستگاه نمایش داده می شود و بعضی از مدل ها آن نسخه چاپی از فشار خون می دهند.

فشارسنج های دیجیتال به دمای بدن ،ضربان قلب یا جابه جایی حساس هستند
دستگاه های دیجیتال برای افراد ناشنوا یا کم شنوا بسیار مناسب است. ولی فشارسنج های آنالوگ به علت استفاده از گوشی و گوش دادن به صدا مناسب این افراد نیست
دقت صفحه نمایشگر فشارسنج های عقربه ای با وارد شدن ضربه کم می شود.
حمل و نقل فشارسنج های جیوه ای مشکل است چون بسیار سنگین هستند و همچنین جیوه درون آن به علت سمی بودن خطرناک است.
کار کردن با فشار سنج مچی راحت تر از فشار سنج بازویی ولی فشار سنج بازویی دقیق تر است .
اندازه کاف دستگاه های دیجیتال متفاوت است برای بازوهای کوچیک و بزرگ هم وجود دارد ولی کاف دستگاه های آنالوگ معمولا یک اندازه هستند.
دقت فشارسنج جیوه ای از همه بیشتر است بعد از آن عقربی و سپس دیجیتالی قرار دارد.

 

  دستگاه فشار سنج -1

 

نکات لازم قبل از خرید دستگاه فشارسنج

شما باید مشخص کنید که برای چه منظوری می خواهید دستگاه فشارسنج خریداری کنید با توجه به هدفتان مشخص کنید دستگاه انالوگ نیاز دارید یا دیجیتال؟جیوه ای باشد یا عقربه ای؟بازویی باشد یا مچی؟ اگر مرتب درسفر هستید نمی توانید از دستگاه جیوه ای استفاده کنید. اگر فشار خون خیلی بالایی دارید و دکتر به شما گفته است که مرتب باید فشار خون خودتان را اندازه بگیرید باید از دستگاهی که دقت بالایی دارد مانند جیوه ای یا عقربه ای استفاده کنید
اگر دستگاه دیجیتال می خرید باید بدانید این دستگاه ها باتری خور هستند پس باید به کیفیت و طول عمر باتری توجه کنید.می توانید دستگاه های قابل شارژ خریداری کنید.
حافظه دستگاه فشار سنج یک قابلیت مهم است یک سری از افراد باید به طور مرتب فشار خود را اندازه بگیرند اگر دستگاه دارای حافظه داخلی باشد دیگر نیاز به نوشتن نیست .
آریتمی قلب یکی از عواملی که علاوه بر خطرناک بودن بر روی دقت اندازه گیری تاثیر می گذارد. یک سری از دستگاه های دیجیتال قابلیت تشخیص آریتمی را دارند و در صورت تپش قلب علامتی بر روی صفحه نمایشگر نمایان می شود.

اگر قصد خرید دستگاه فشار سنج آنالوگ را دارید بهتر است جنس گوشی استیل باشد و لوله هایی متصل شده به گوشی از جنس PVC (پلي وينيل كلرايد) باشد.
اندازه کاف نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید .کاف باید به اندازه بازوی شما باشد نه خیلی بزرگتر و نه کوچکتر .کاف اگر اندازه بازوی شما نباشد کارایی لازم را برایتان ندارد.شاید تصور کنید همین که بتوانید بازو بند را ببندید کافی باشد ولی این تصور اشتباهی است در عکس زیر می توانید اندازه متناسب با بازویتان را پیدا کنید.

کیسه ی هوای لاستیکی باید ابعاد صیحی داشته باشد در بازوبندهای استاندارد طول آن باید 80 درصد دور بازو و عرض آن 40 درصد دور بازو را بپوشاند
صفحه مانیتور بزرگ و واضح را فراموش نکنید یک سری از دستگاه ها سخن گو هستند و فشار را می خوانند.
هر دو سال یک بار تنظیمات دستگاه فشار سنجتان را برسی کنید و آن را با فشار سنج جیوه ای مقایسه کنید.

 

  دستگاه فشار سنج -1

 

کلام آخر
از اندازه گیری فشار خونتان قافل نشوید .درست است که فشار خون بی نشانه است ولی با اندازه گیری مرتب فشار خونتان می توانید به آن پی ببرید .مخصوصا اگر سابقه فشار خون در خانواده دارید باید به فشار خونتان توجه کنید.عددی که به دست می آید را می توانید با جدول طبقه بندی فشار خون مقایسه کنید تا به محدوده فشار خون خود پی ببرید
اگر سوال یا تجربه ای در رابطه با خرید دستگاه های فشار خون دارید حتمی با ما در میان بگذارید

فشار خون را می توانید با دستگاه های فشار خون اندازه گیری کنید .دستگاه فشار خون را می توانید از فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی خریداری کنید .
دستگاه فشار سنج در هر خانه ای ضروری است با دستگاه فشار سنج می توانید به راحتی فشار خود را اندازه بگیرد و متوجه فشار بالا و یا پایین شود و از خطرات احتمالی آن پیشگیری کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تجهیزات پزشکی در تهران با ما در تماس باشید. همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی مانند ماسک بند دار ، اسپری الکل ، ژل لوبریکانت پلی ژل ، دستکش نخی ، تشک ویلچر ، پد الکلی ، ساکشن رومیزی و ... می توانید؛ به لیست محصولات سایت رادطب کو در بالای همین صفحه مراجعه کنید. 

 

 

 

 

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  +     15   =   24