خرید دستگاه سی تی اسکن با استفاده از تصمیم گیری چند معیاره

  • 0 نظر
  • 1258 بازدید
  • شنبه 15 دی 1397

خرید دستگاه سی تی اسکن با استفاده از تصمیم گیری چند معیاره;
خرید دستگاه سی تی اسکن با استفاده از تصمیم گیری چند معیاره
5 از 5 بوسیله 2 رای
در عصر حاضر، کاهش هزینه ها با توجه به رقابت جهانی و ملی، دغدغه ای دایمی برای شرکتها می باشد. از آنجا که در حال حاضر تامین کنندگان نقش بسزایی در این کاهش ایفا می کنند، لذا، خرید که قبلا به عنوان یک ابزار تاکتیکی محض در نظر گرفته می شد، هم اکنون به عنوان یک تصمیم گیری استراتژیک شناخته می شود که مستلزم جمع آوری اطلاعات زیادی است و این تصمیم گیری بایستی با حداقل خطا انجام پذیرد.

در عصر حاضر، کاهش هزینه ها با توجه به رقابت جهانی و ملی، دغدغه ای دایمی برای شرکتها می باشد. از آنجا که در حال حاضر تامین کنندگان نقش بسزایی در این کاهش ایفا می کنند، لذا، خرید که قبلا به عنوان یک ابزار تاکتیکی محض در نظر گرفته می شد، هم اکنون به عنوان یک تصمیم گیری استراتژیک شناخته می شود که مستلزم جمع آوری اطلاعات زیادی است و این تصمیم گیری بایستی با حداقل خطا انجام پذیرد. فضای رقابتی جهانی و ملی به وجود آمده، مدیران را مجبور می سازد تا از روشهای پیچیده تری در تحلیل همزمان عوامل مختلف استفاده کنند و افراد بیشتری را نیز در تصمیم گیریها دخیل سازند تا بهترین تامین کنندگان برای نیل به اهداف انتخاب گردند. در مطالعه حاضر با استفاده از یکی از پر کاربردترین مدل های رایج در مدلهای تصمیم گیری چند معیاره ، TOPSIS، به انتخاب تامین کننده برتر دستگاه های سی تی اسکن که جزو تجهیزات پزشکی در تهران هستند را از بین شرکت های موجود پرداخته ایم.

سیتی اسکن چیست؟

تصویربرداری سی تی یا سی‌تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری (به فارسی: مقطع‌نگاری رایانه‌ای)که همانطور که در بالا اشاره شد جزو تجهیزات پزشکی در تهران هستند که برای استفاده از اشعه ایکس در ارتباط با الگوریتم‌ها و محاسبات کامپیوتری به منظور ایجاد تصویر از بدن می‌باشد. در سی تی، یک تیوب یا لولهٔ تولیدکنندهٔ اشعه ایکس، در مقابل یک آشکارساز (دتکتور) این اشعه قرار داده شده، و با کمک حلقه‌ای که به صورت یک دستگاه و به شکل چرخشی در اطراف بیمار حرکت می‌کند، تصویر کامپیوتریِ مقطعی به صورت برش یا مقطع عرضی تولید می‌نماید. سی تی در سطح آگزیال یا محوری است که تصویر به دست می‌دهد، در حالی که تصویرهای مقطع کرونال (تاجی) و ساژیتال (سهمی) را می‌توان به وسیلهٔ بازسازی‌های کامپیوتری ارائه کرد.

  سیتی اسکن -1

ساختار و طرز کار

دستگاه متداولی که این روش را جهت تصویر برداری به کار می‌برد سی تی اسکن نام دارد  که از تجهیزات پزشکی در تهران می باشد و متشکل از تعداد انبوهی آشکار ساز کوچک از نوع شمارنده درخششی (Scintillator) است که به صورت چندین ردیف درون دستگاه قرار داده شده‌اند. این‌ها پرتوهای ایکس عبوری از درون بدن بیمار را آشکارسازی می‌کنند. سپس سیگنال‌های دریافت شده بتوسط الگوریتم‌های مخصوصی همانند از نوع بازتابی فیلتر شده (filtered backprojection) و بازسازی تکراری (iterative reconstruction) تصویر را بازسازی می‌کنند. سیر تکاملی این دستگاه‌ها اغلب در هفت نسل توسعه (generation) بررسی می‌شود.

پیشرفت‌های اخیر در ساختمان دستگاه تصویر برداری، تکنولوژی آشکارسازی، آرایه‌های آشکارساز چندگانه و طراحی تیوب پرتوایکس، زمان اسکن را به کسری از ثانیه تقلیل داده است. کامپیوترهای مدرن قدرت محاسباتی ارائه می‌دهند که اجازهٔ بازسازی عمدهٔ اطلاعات تصویر را به صورت (real time) می‌دهد.

با وجود پیشرفت‌های مکرر و زیادی که امروزه در صنعت سی تی اسکن‌ها مشاهده می‌شود، آرتیفکت در سی تی اسکن همچنان یکی از موضوعات مهم در کیقیت تصویر این سیستم‌ها محسوب میگردد.

 انواع سیتی اسکن

مقطع‌نگاری رایانه‌ای با پرتو الکترون

در این نوع مقطع‌نگاری رایانه‌ای که به EBCT موسوم گشت، از حرکت غیر مکانیکی منبع پرتوهای ایکس استفاده می‌شود. این سیستم‌ها از یک حلقهٔ تنگستنی استفاده می‌شود که دید زاویهٔ ۲۱۰ درجه را پوشش می‌دهد، و در عوض از میادین الکترومغناطیسی برای انحنا دادن به پرتو به زاویه معینی استفاده می‌گردد.

این روش با پیشرفت سیستم‌های MDCT امروزه تقریباً منسوخ شده‌است.

مقطع‌نگاری رایانه‌ای با آشکارسازهای چند-ردیفی (MDCT)


در قسم دیگر، منبع پرتوهای ایکس و میز (یا تخت بیمار) هم‌زمان حرکت می‌کنند که به اخذ داده‌ها به صورت مارپیچ گونه (helical) می‌انجامد. این مد از مقطع‌نگاری رایانه‌ای امروزه بیشتر رایج است و مقطع‌نگاری رایانه‌ای با آشکارسازهای چند-ردیفی (MDCT) یا «مولتی اسلایس» (MSCT) نام دارد.

اخیراً این دستگاه‌ها با پت اسکن به صورت ترکیبی (پت-سی تی) وارد بازار شده‌اند. در این روش جدید( یعنی PET/CT)اطلاعات مربوط به فیزیولوژی و عملکرد(قابلیت PET)، با اطلاعات مربوط به آناتومی (که CT با رزولوشن بالا در اختیارمان می‌گذاشت )، تلفیق شده و ارزش تصاویر نهایی در تشخیص،بسیار بالاست . مهمترین کاربردهای کلینیکی این روش :

مطالعهٔ تومور (85%) دانش قلب‌شناسی (5%) عصب شناسی(10%) می‌باشند.

اما ترکیبات مشابه دیگر نیز، همانند سیستم‌های SPECT/CT نیز وجود دارند

مقطع‌نگاری رایانه‌ای با اشعه مخروطی

این نوع سیستم‌ها را می‌توان در دنداپزشکی‌ها و آزمایشگاه‌ها دید.

کاربردهای غیر پزشکی

از سی تی اسکن‌ها برای کاربردهای غیر پزشکی نیز استفاده می‌شود. به‌طور نمونه در تحقیقات دیرینه‌شناسی یا علم مواد، سی تی اسکن‌ها نقش قابل توجهی را ایفا می‌کنند.

اخیراً حتی یک فسیل دایناسور مومیایی شده توسط بزرگ‌ترین سی تی اسکن جهان متعلق به شرکت بویینگ آمریکا، اسکن شد.

برای اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.


راد طب  معتبرترین   فروشگاه تجهیزات پزشکی تهران بهترین و باکیفیت ترین محصولات تجهیزات پزشکی را با نازلترین قیمت به شما عزیزات عرضه می کند. همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی مانند ماسک بند دار ، اسپری الکل ، ژل لوبریکانت پلی ژل ،
دستکش نخی ، تشک ویلچر ، پد الکلی ، ساکشن رومیزی و ... می توانید؛ به لیست محصولات سایت شرکت راد طب کو مراجعه کنید.

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  1     +     13   =

تصاویر جانبی

  خدمات -1