تجهیزات پزشکی

 • 0 نظر
 • 1455 بازدید
 • یکشنبه 12 اسفند 1397

تجهیزات پزشکی;
تجهیزات پزشکی
5 از 5 بوسیله 1 رای
تجهیزات پزشکی | Medical Equipment | فروشگاه تجهیزات پزشکی راد طب درمان

تجهیزات پزشکی (Medical Equipment) 

امروزه از تجهیزات پزشکی تولید شده توسط سازندگان جهت برآورده ساختن حداقل یکی از اهداف همچون تشخیص، پیشگیری، پایش، درمان یا کاهش بیماری، تسکین، جبران یا به عقب انداختن هرگونه صدمه و یا معلولیت، تحقیق و بررسی، جایگزینی، اصلاح آناتومی یا یک فرآیند فیزیولوژیک، حمایت کننده و یا پشتیبانی دهنده حیات، کنترل بارداری، تمیز و یا ضد عفونی کننده یا استریل کننده وسایل یا محیط برای هدف های پزشکی برای انسان ها استفاده میگردد. این تجهیزات ممکن است به تنهایی و یا مکمل هم باشند. تجهیزات پزشکی در تهران تنها وسایل، تجهیزات، ابزار، لوازم و ماشین آلات نیستند و موارد دیگری همچون وسایل کاشتنی، مواد، معرف ها یا کالیبراتورهای آزمایشگاهی و نرم افزارها جزو این دسته محسوب می شوند.

 

 تجهیزات پزشکی -1

وضعیت تجهیزات پزشکی در ایران

ایران در این زمینه دارای بیش از 1000 تولید کننده است که تا به امروز اقدام به تولید حدود 2000 نوع گوناگون از تجهیزات و ملزومات پزشکی مانند وسایل یک بار مصرف استریل، دستگاه های مورد استفاده در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها، انواع مختلف بیومتریال ها، ایمپلنت های دندانی و ارتوپدی و دیگر تجهیزاتی که باعث شده است تا ایران رتبه 4 مهندسی دنیا را کسب نماید، کرده است. همچنین 400 نوع از این محصول با کلاس C و D تولید شده اند که دارای استانداردهای اروپا و پروانه ساخت از وزارت بهداشت ایران از نظر رعایت اصول ایمنی و عملکرد میباشند.

تجهیزات پزشکی در تهران از نظر داشتن نیروی کار متخصص، کیفیت، قیمت پایین و میزان دسترسی به تکنولوژی های روز سراسر دنیا می توانند با تجهیزات پزشکی اروپایی رقابت کنند.

کشور ایران دارای شرکای فعال تجاری در اتحادیه اروپا است که این امر موجب شده تا تجهیزات تولید شده طبق استاندارهای اتحادیه اروپا و نشان CE باشد. ایران این تجهیزات پزشکی را به 40 کشور آسیایی و اروپایی صادر می کند که در برخی موارد با انتقال تکنولوژی از ایران به سایر نقاط جهان انجام می شود.

درج نام ایران یعنی بصورت درج made in Iran یکی از راه های صادر کردن تجهیزات ایرانی به خارج است و روش دیگر تولید محصول در داخل و بساه بندی با نام کشور سازنده که این روش بسیار مورد علاقه کشورهای اروپایی است و آن هم به دلیل مشارکت سایر کشورها می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده تولید کننده های ایرانی با شرکای خارجی خود اقدام به ایجاد خط تولیدی می کنند برای تولید و صدور محصولات به کشورهایی که تقاضای این تجهیزات را دارند.

 

 تجهیزات پزشکی -1

استراتژی هایی برای انتخاب و خرید تجهیزات پزشکی

انتخاب تجهیزات پزشکی مناسب در کشورهای در حال توسعه دارای اصول فراوانی است و مهم ترین اصل در مدیریت موثر در زمینه تجهیزات پزشکی انتخاب درست این تجهیزات است.

ارزشیابی نیاز

یک موسسه درمانی در گام اول باید درباره ی نیاز خود به تجهیزات پزشکی تحلیل نماید. برای اینکار ابتدا باید دستگاه مورد نظر توسط کمیته پزشکان، مدیران، کادر درمانی، مسئولان واحدهای مهندسی پزشکی، سرپرستان و حسابداران تایید گردد. در مرحله دوم باید دستگاه را از نظر صرفه ی اقتصادی مورد بررسی قرار داد که اگر ضریب استفاده کمتر از 50 بود یعنی خرید و راه اندازی آن از نظر اقتصادی به صرفه نمیباشد. میانگین تعداد ساعاتی که دستگاه در روز مورد استفاده قرار میگیرد برابر است با ضریب استفاده حداکثر تعداد ساعاتی که میتوان دستگاه را در روز بکار گرفت. مورد دیگر که باید به آن توجه داشت بررسی میزان سوددهی دستگاه پس از خرید است این بدین معنی است که نقطه سر به  سر باید تعیین گردد.

 تجهیزات پزشکی -1

انتخاب مکان نصب دستگاه

در این مورد ابتدا باید شرایط نگهداری دستگاه از نظر اندازه، دمای نگهداری، رطوبت و غیره در نظر گرفته شود سپس باید به مهندسی تجهیزات پزشکی، نظرات تولید کننده دستگاه مورد نظر و در صورت در دسترس بودن نظر معمار بیمارستان توجه داشت.

نصب دستگاه

در هنگام خرید پیشنهاد میشود قرار داد بصورت آماده بکار تنظیم گردد زیرا در این صورت به نفع خریدار است و مسئولیت نصب و راه اندازی دستگاه به عهده تولید کننده خواهد بود.

 تجهیزات پزشکی -1

انتخاب عرضه کننده مناسب

اگر عرضه کننده شرکتی خارجی باشد مواردی که از طرف خریدار باید بررسی شوند شامل بررسی هزینه ها، اعتبار تولید کننده و نمایندگی دستگاه، خدمات پس از فروش و روش پرداخت هزینه ها می باشند.

تنظیم قرارداد

خریدار باید در هنگام تنظیم قرارداد به نکات مهمی توجه داشته باشد. مثلا قطعات یدکی و ضمانت نامه موارد مهمی می باشند. امروزه کسانی که عرضه کننده تجهیزان پزشکی هستند مایلند مدت زمان بیشتری تعهد داشته باشند. یک ضمانت نامه 2 ساله مبنی بر تامین قطعات یدکی و یک ضمانت نامه با عنوان ضمیمه برای عرضه کننده قابل قبول واقع میگردد.

در مورد تضمین عرضه مستمر ملزومات دستگاه حتما تاکید نمایید. عرضه کننده امکان دارد دستگاهی را به شما پیشنهاد دهد که از نظر هزینه بسیار پایین باشد اما بعدا ملزوماتی که از کشورهای دیگر وارد میشود برای آن دستگاه بسیار گران باشد. بنابراین تنها به قیمت توجه نکنید یعنی دستگاهی گران ولی با ملزومات در دسترس و ارزان بسیار مناسب تر خواهد بود. حتما در مورد تضمین خدمات پس از فروش و نگهداری توجه لازم را داشته باشید که دستگاه باید حتما تضمین کارکرد مستمر داشته باشد. برای قرارداد نگهداری سالیانه 1 الی 4 درصد قیمت دستگاه مناسب و قابل قبول برای عرضه کننده است.

کارکنانی که قرار است دستگاه را مورد استفاده قرار دهند باید توسط عرضه کننده آموزش های لازم را ببینند. در زمینه ی آموزش 4 نوع سیستم مدیریت تجهیزلت پزشکی در کشورهای در حال توسعه موجود است.

 

 تجهیزات پزشکی -1

سیستم مبتنی بر کاربر

این سیستم ساده ترین نوع دستگاه مدیریت تجهیزات پزشکی است. بعد از درخواست کاربر، فعالیت های پشتیبانی از تجهیزات در این سیستم آغاز می گردد. این دستگاه مناسب مکان هایی است که در آن ها منابع و خدمات محدود هستند. روش های قابل اعتماد برای اطلاع رسانی و ارتباط نیاز اصلی آن است. این سیستم کارکردهایی که مختص مدیریت می باشند همچون سازماندهی و برنامه ریزی را پشتبانی نمی کند زیرا قادر به ذخیره مدارک و اسناد نمی باشد.

 تجهیزات پزشکی -1

سیستم بایگانی مبتنی بر اسناد

این سیستم دستی بوده و در آن هر دستگاه دارای پرونده ای جداگانه می باشد. با اینکه نگهداری از آن آسان است ولی کار با آن خسته کننده بوده و احتیاج به فضای زیادی برای ذخیره سازی خواهد داشت. استفاده از این دستگاه برای بیمارستان های متوسط و کوچک پیشنهاد می گردد.

 تجهیزات پزشکی -1

سیستم بدون قفسه

این سیستم به نست بقیه گران بوده و دارای مجموعه ای از نزم افزارها می باشد و توسط شخص آشنا به کامپیوتر می تواند بسیاری از نیازهای مدیریتی را رفع نماید همچنین این سیستم بصورت آماده به کار عرضه می شود.

معیارهای انتخاب سیستم مناسب

این معیارها ماهیتی چند بعدی و پیچیده دارند که باید به آن ها توجه داشت. سیستم ها بر اساس معیارهای گوناگونی قابل ارزیابی می باشند.

عوامل محیطی

این موضوع بدان معنی است که اگر سیستمی تحت تاثیر رطوبت بالا، گرمای شدید و جریان الکتریسیته ناپایدار قرار بگیرد مناسب نیست.

 تجهیزات پزشکی -1

عوامل حمایتی

سیستمی که باید همچنان مورد حمایت های تخصصی قرار داشته باشد مناسب نیست.

عوامل مربوط به کاربر

سیتمی که باید توسط افراد با مهارت های بسیار زیاد مورد استفاده قرار گیرد مناسب نیست.

زبان عملیاتی

سیستمی که دارای زبان عملیاتی پیچیده و خاص باشد مناسب نمی باشد.

فرهنگ

سیستمی که دارای فرهنگ ثبت و نگهداری است امتیازی برای شما نخواهد داشت.

عوامل مالی

سیستمی که هزینه ی بالایی را در طول و راه اندازی و فعالیت منجر شود مناسب نخواهد بود.

 تجهیزات پزشکی -1

نگهداری

اگر برای نگهداری از سیستم نیاز به دستورالعمل و ساز و کارهای دشوار باشد بنابراین آن سیستم گزینه ی مناسبی نمی باشد.

انعطاف پذیری

سیستمی که از آن استفاده میکنید باید همیشه تحت تاثیر تغییر و تحولاتی باشد که کارکنان انتظار دارند در غیر این صورت نباید آن سیستم را جزو گزینه های انتخابی قرار دهید.

در آخر به عنوان نتیجه گیری می توان گفت برای کشورهای بدون عناصر زیر ساختاری سیستم مبنتی بر کابر، و اگر معیارهایی همچون پیروی از استانداردها و الزامات قانونی مهم باشد سیستم بایگانی مبتنی بر اسناد گزینه مناسبی است. در ادامه اگر سهولت استفاده و ارائه گزارش های خودکار برایتان اهمیت دارد بهترین گزینه سیستم های کامپیوتر هستند. پیشنهاد می شود برای کشورهای در حال توسعه در شهرهایی که عناصری با زیر ساختارهای نسبتا پیشرفته دارند استفاده از یک سیستم مبتنی بر اسناد به جهت پشتیبانی و یک سیستم کامپیوتری به صرفه خواهد بود.

تکنولوژی های بهداشتی و درمانی باید ارزیابی گردند و این ارزیابی یعنی تحقیق، تحلیل و ارزیابی. منظور ارزیابی بررسی اثرات یک تکنولوژی بر انسان ها و جامعه از نظر به اثر بخشی، ایمنی و سایر موارد است که باید بر اساس ارزش های اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی بوده باشند. بطور کلی این ارزیابی پارامترهای گوناکونی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می گردد.

ایمنی

زیان های احتمالی تکنولوژی بر کارکنان، بیماران و محیط زیست و تحقیق درباره ی چگونگی جلوگیری و یا به حداقل رساندن این اثرات

 تجهیزات پزشکی -1

فنی

اعتبار، دقت و قابلیت اعتماد به تکنولوژی

تشخیصی و درمانی

نتایج دریافتی از نظر اثرات جانبی، ویژگی های تهاجمی درمان، سرعت و دقت بررسی شود.

 تجهیزات پزشکی -1

پیامد درمان

حفظ زندگی بیمار، میزان بهبود، مراقبت بیماری و عود

اقتصادی

منفعت و هزینه و اثر بخشی تکنولوژی مورد بررسی واقع گردد.

عوامل زیربنایی

امکانات و زمینه های لازم از نظر فضای مورد نیاز دستگاه، چگونگی تعمیر و نگهداری به جهت استفاده بهینه از آن و نیروی انسانی که مهارت لازم را داشته باشد.

عوامل اجتماعی، روانی و فرهنگی

بررسی این موضوع که از نظر فرهنگی و اجتماعی چه مقدار دستگاه پذیرقته شده است و بیماران، متخصصین و پزشکان چه واکنشی در برابر آن دارند.

 

در زیر به معرفی چند محصول که جزو تجهیزات پزشکی می باشند اشاره می نماییم:

تبغ جراحی (بیسوری)

تیغ جراحی بیسوری یا اسکالپل میباشد که در زبان فرانسه به تیغ جراحی "تیغ بیستوری" گفته میشود و در علم پزشکی به اسکالپل معروف میباشد. تیغ اسکالپل یا همان تیغ جراحی بر اساس شماره تقسیم بندی میشود و عموما از هر شماره ای در جراحی خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. تیغ جراحی به دو صورت قابل تعویض یا ثابت ارائه میشود و آلیاژ استفاده شده در ساخت تیغ جراحی عموما از استیل کربن و برنج میباشد

بتادین

بتادین محصولی مثمر ثمر برای انواع ضدعفونی‌کننده بریدگی‌ها، زخم‌های سطحی، سوختگی‌های درجه ۲ و ۳ و خراشیدگی‌هاست

 

راد طب  معتبرترین   فروشگاه تجهیزات پزشکی تهران بهترین و باکیفیت ترین محصولات تجهیزات پزشکی را با نازلترین قیمت به شما عزیزات عرضه می کند. همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی مانند ماسک بند دار ، اسپری الکل ، ژل لوبریکانت پلی ژل ،
دستکش نخی ، تشک ویلچر ، پد الکلی ، ساکشن رومیزی و ... می توانید؛ به لیست محصولات سایت شرکت راد طب کو مراجعه کنید.

 

 

 

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  24     -     بیست   =