انواع شیلد صورت ، چگونگی کارکرد و اهمیت آن

  • 0 نظر
  • 1486 بازدید
  • چهارشنبه 20 فروردین 1399

انواع شیلد صورت ، چگونگی کارکرد و اهمیت آن;
انواع شیلد صورت ، چگونگی کارکرد و اهمیت آن
3.44 از 5 بوسیله 9 رای
درباره ی شیلدهای صورت چیزی می دانید؟ از نکات بهداشتی آن خبر دارین؟؟؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

این روزها این بحث در سراسر دنیا شنیده می‌شود که آیا باید در زمان شیوع ویروس کرونا همه از ماسک استفاده کنند یا نه؟ سازمان با استفاده از شیلد های ایمنی صورت می توان از خطراتی که در محیط های کاری صنعتی و بیمارستانی صورت و چشم ها را تهدید می کند تا حدود زیادی جلوگیری کرد . استفاده از تجهیزات ایمنی یکی از لازمه های کار در کارگاه ها و کارخانه ها و بیمارستان ها بوده و کارفرمایان باید این قوانین را برای حفظ جان خود و کارکنانشان جدی بگیرند.
البته با توجه به نوع کاری که صورت می گیرد تجهیزات ایمنی مختلفی برای محافظت از چشم ها وجود دارد که از انواع آن می توان به عینک های ایمنی ، گاگل ( عینک فنجانی ) و کلاه خود ها اشاره کرد.

شیلد صورت در کارگاه ها 

از جمله خطرات موجود در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی که موجب آسیب به صورت و چشم ها می شود عبارتند از:
نفوذ گرد و غبار به چشم ها ، ریختن مواد مذاب روی صورت و چشم ها ، ذرات برنده و پرتاب شونده ، ریختن مواد شیمیایی، اسید، مواد عفونی و مواد بیولوژیکی به چشم ها ، تابش نور زیاد در اثر انجام کارهایی مانند جوشکاری و...یک شیلد ایمنی صورت از یک صفحه نیمه شفاف یا مشبک که با استفاده از ورقه های پلاستیکی یا توری های سیمی به دست می آید ساخته می شود. این شیلد را یا به صورت دستی و یا از طریق گیره و بندهای مخصوصی به سر وصل کرده و به این طریق از چشم ها محافظت صورت می گیرد،البته باید حتما این نکته را در نظر بگیرید که شیلد صورت به تنهایی وظیفه محافظت از چشم ها را انجام نمی دهد و برای محافظت 100 درصد از صورت و چشم ها باید از عینک ایمنی یا گاگل به همراه شیلد استفاده کرد.

وظیفه شیلد ایمنی صورت چیست ؟

وظیفه اصلی شیلد صورت محافظت از چشم ها در برابر خطرات و آسیب های احتمالی در محیط کار است. نکته مهمی که در هنگام انتخاب جنس شیلد باید مد نظر قرار دهید انتخاب شیلد مناسب با کار و خطرات احتمالی آن است، هنگام انجام کارهایی که با مواد شیمیایی و اجسام پران سر و کار دارند مانند کار در آزمایشگاه ها استفاده از شیلد صورت به همراه عینک ایمنی یا هلمت مناسب آن است . می توان گفت یکی از مهم ترین کاربرد های شیلد ایمنی صورت حفاظت از چشم ها در برابر پرتوهای حرارتی مادون قرمز است.

این پرتوها در مشاغلی مانند کوره کاری ، ذوب فلزات ، ریخته گری و … به دلیل استفاده از تجهیزات خاص صنعتی وجود دارند. جالب است بدانید نمونه خاصی از شیلد ها به وسیله لایه ای از آلومینیوم پوشیده شده اند تا بخش عظیمی از حرارت را منعکس کنند.
به صورت کلی منابع مختلف خطر را می توان به این صورت دسته بندی کرد ( در تمام خطرات ذکر شده با استفاده از شیلد ایمنی صورت می توان خطرات احتمالی موجود را تا مقدار زیادی کاهش داد. ) :
• خطرات ناشی از ضربات قلم زنی ، سنگ زنی ، ماشین کاری ، حکاکی ، پرچ کردن و سنباده کاری که باعث پرتاب قطعات ، تراشه های بزرگ ، شن و ماسه و خاک می شود.
• خطرات ناشی از گرما و حرارت در اثر عملیات کوره ، ریختن مواد مذاب ، ریخته گری ، غوطه وری گرم و جوشکاری که باعث پاشیدن جرقه های داغ می شود.
• خطرات ناشی از کار با مواد شیمیایی نظیر مایعات ، اسید ها ، گریس ، حمل مواد شیمیایی و آبکاری که در ثر پاشش و اسپری مواد شیمیایی به وجود می آید.
• میست های متحرک و گرد غبار ناشی از انجام کارهایی مانند نجاری و کار در محیط های پر از گرد و غبار
• لیزر و تشعشع نور شدید و اشعه های UV ، IR و نور مرئی ناشی از انجام کارهایی نظیر جوشکاری با گاز یا جوشکاری با قوس الکتریکی
• لحیم کاری چه به صورت ساده چه لحیم کاری نرم با مشعل

  شیلد ایمنی صورت -1

انواع شیلد ایمنی صورت

مواد مختلفی که در ساخت این شیلد ها استفاده می شود، طبقه بندی های مختلفی را برای این دسته از تجهیزات ایمنی به همراه آورده است . از شیلد محافظ صورت از کارهای صنعتی مانند جوشکاری و ریخته گری گرفته تا کارهای پزشکی مانند دندانپزشکی می توان استفاده کرد.

 

  شیلد محافظ صورت -1

از نمونه های مختلف این شیلد می توان به شیلد های محافظ صورت برای جرقه های الکتریکی در انجام کارهایی مانند جوشکاری ، شیلد های محافظ صورت ضد ضربه ، شیلد های محافظ ضد مواد شیمیایی ، شیلد های نایلونی ، شیلد های محافظ صورت رفلکسی ( بازتابی ) شیلد های قرار گرفته روی گاگل در کنار استفاده از تجهیزات ایمنی که وظیفه محافظت از چشم ها را به عهده دارند، استفاده از دستکش های ایمنی مختلف نظیر دستکش های ضد اسید ، دستکش های ضد برش ، دستکش های ضد حلال ، دستکش های ضد سایش و … به همراه ماسک های تنفسی و کفش ایمنی می تواند خطرات موجود در محیط کار را به حداقل میزان خود برساند.

بیمارستان ها 

محافظ صورت قابل استفاده برای پزشکان، پرستاران، و دندانپزشکان می باشد. این محصول از یک طلق و گیره ی مخصوصی تشکیل شده است که با اتصال گیره به طلق و قرار دادن آن روی چشمان تان می توانید از رسیدن ترشحات اضافی بر صورت خود در حین جراحی یا معاینه محافظت کنید. همراه این شیلد یک عدد طلق اضافی دیگر ارائه شده است. طراحی شبیه به عینک این محصول، باعث شده است تا شیلد به خوبی روی صورت شما فیکس شود.

   شیلد محافظتی صورت -1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


راد طب  معتبرترین   فروشگاه تجهیزات پزشکی تهران بهترین و باکیفیت ترین محصولات تجهیزات پزشکی را با نازلترین قیمت به شما عزیزات عرضه می کند. همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی مانند ماسک بند دار ، اسپری الکل ، ژل لوبریکانت پلی ژل ،
دستکش نخی ، تشک ویلچر ، پد الکلی ، ساکشن رومیزی و ... می توانید؛ به لیست محصولات سایت شرکت راد طب کو مراجعه کنید.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  +     28   =   34